Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Serwis Samorządowy PAP

Kurkowe Bractwo Strzeleckie Drukuj

KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE

 

   Geneza bractw strzeleckich sięga średniowiecza. Kolebką ich powstania były miasta zachodniej Europy. Rozkwit kół i bractw strzeleckich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski, datuje się na XV wiek.

 

   Wiązało się to przede wszystkim z koniecznością obrony miast i wsi przed częstymi atakami wroga. Doskonalenie kunsztu posługiwania się łukiem, czy kuszą podnoszono podczas organizowania turniejów strzeleckich. Stąd też wzięła się nazwa stowarzyszenia, gdyż podczas turniejów strzelano do drewnianego kura zatkniętego na żerdzi. W czasach późniejszych drewnianego kura zamieniono na malowaną tarcz.

 

   Wielkimi orędownikami idei bractw kurkowych byli polscy królowie. Najwyższą godność jaką mógł zdobyć strzelec - to tytuł króla kurkowego. Tytuł ten zdobywano na rokrocznie organizowanych turniejach zielonoświątkowych. Król kurkowy zobowiązany był do noszenia insygnii królewskich, najczęstszym insygniem był łańcuch noszony na szyi. Fundatorami insygnii królewskich byli właściciele miast, rady miejskie, bądź sam król.

 

   Obok funkcji obronnych bractwa prowadziły również działalność wychowawczo-rekreacyjną. W okresie zaborów bractwa kurkowe były ostoją dla Polaków w walce o zachowanie polskości.

 

   Po odzyskaniu przez państwo polskie niepodległości nastąpił szybki proces tworzenia nowych bractw kurkowych. Powołano do życia Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich. Poprzez organizacje turniejów strzeleckich krzewiono tradycje. Turnieje organizowane były pod hasłem "ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie". Lata 1939-1945 przyniosły ponowne przerwanie działalności bractw kurkowych. Bracia byli prześladowani przez hitlerowców za krzewienie polskości i ideową walkę. Władze komunistyczne nie zezwoliły na działalność bractw kurkowych, upatrując w nich wroga ustroju komunistycznego.

 

   Przełom w odrodzeniu strzeleckich bractw kurkowych przyniosła transformacja ustrojowa w 1988 roku, dając możliwości ich odbudowy. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wojciechowie powstało w 1927 roku. Należało do niego 26 mieszkańców Wojciechowa i pobliskich wsi, w tym ówczesny wójt Jaraczewa-Walenty Skokowski.

 

   Obecnie działające bractwo reaktywowano w 1994 roku na podstawie postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Prezesem bractwa został Janusz Idczak. Kurkowe Bractwo Strzeleckie jest organizatorem wielu imprez strzeleckich. Odbywają się one na Strzelnicy w Wojciechowie. Członkowie bractwa uczestniczą także w turniejach strzeleckich organizowanych przez okoliczne bractwa. Członkiem honorowym jest Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo Dariusz Strugała.

 

 
baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

platforma zakupowa

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

 

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumSobota, 8 Maja 2021 r.

Imieniny obchodzą:

Dezyderia, Ilza, Marek, Michał, Piotr, Stanisław

Do końca roku zostało 238 dni.