Warning: Parameter 1 to plgContentSIGPlus::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /p/libraries/joomla/event/event.php on line 67
BUDŻET NA 2021 ROK PRZYJĘTY Drukuj
poniedziałek, 21 grudnia 2020

DSC 0194Rada Miasta i Gminy Jaraczewo jednogłośnie przyjęła w czwartek (17 grudnia) projekt budżetu na 2021 rok. Na 15 uczestniczących w sesji radnych „za” było 15.

XXIII budżetowa sesja odbyła się w czwartek (17 grudnia). Radni z uwagi na pandemię COVID-19 obradowali co prawda w formie stacjonarnej ale z zachowaniem wszelkich standardów sanitarnych.


DSC 0194Radni jednomyślni

Projekty uchwały budżetowej na 2021 r. oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jaraczewo na lata 2021–2036 uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Podobną wydali radni, którzy w czwartek jednogłośnie przyjęli oba dokumenty. „Za” było 15 z 15 obecnych na sesji rajców.


– Jest to niezwykle ambitny projekt budżetu, dodatkowo trudny ze względu na panującą pandemię, która raczej nie ułatwia jego realizacji. Pandemia jest nieprzewidywalna więc z pewnymi obawami ale bardzo odważnie, i co bardzo ważne w sposób myślę odpowiedzialny przygotowaliśmy jego realizację – powiedział burmistrz Strugała w dyskusji nad projektem. Zauważył również, że – w przyszłym roku wydatki majątkowe wyniosą przeszło 35 % wydatków ogółem.


Wybierając inwestycje do realizacji kierowano się zasadą, że w pierwszej kolejności wykonane zostaną te, na które pozyskano już dofinansowanie ze środków zewnętrznych.


DSC 0194W dyskusji nad projektem budżetu Burmistrz Strugała podkreślił, że pewne decyzje, choć zmniejszające dochody, podjęte zostały z pełną odpowiedzialnością - Mając na uwadze okres pandemii i mając świadomość, że mieszkańcom żyje się niestety gorzej zdecydowaliśmy o nie podnoszeniu podatków, dla podatku rolnego przyjęto stawkę rządową. Wiem, że w przyszłości trzeba będzie podnieść podatki, by osiągnąć wymagany ich poziom, jednak to kwestia przyszłości.


Ważnym aspektem przyszłorocznych dochodów jest ich spadek na skutek decyzji od nas niezależnych. Jako przykład przedstawiono dane z podatku PIT, w którym straty to już około 250.000,00 zł. Ponadto z roku na rok koniecznym jest asygnowanie coraz większych środków na realizację zadań, które powinny być w pełni finansowane przez Państwo np.:

- braki w subwencji oświatowej to niebagatelna kwota prawe 2,2 mln zł,

- na utrzymanie oddziałów przedszkolnych, przedszkoli i żłobków, dowozy i „orliki dokładamy przeszło 2,5 mln zł,

- pomoc społeczne to już prawie 1 mln zł dopłaty z budżetu gminy.

Reasumując, jest to kwota prawie 6 mln zł, które mogłyby być przeznaczone na kolejne inwestycje w naszej gminy.

Budżet 2021 w liczbach

Budżet gminy Jaraczewo na 2021 roku 46.700.024,00 zł po stronie dochodów oraz 56.454.651,56 zł po stronie wydatków.

 

spis rolny

logo UE 1

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 
baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

 

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumSobota, 16 Stycznia 2021 r.

Imieniny obchodzą:

Marcel, Waleriusz, Włodzimierz

Do końca roku zostało 350 dni.